Jak oświetlać rośliny
   05/04/2021 16:59:35     Poradniki
Jak oświetlać rośliny

Jak oświetlać rośliny

Pisaliśmy już o tym,  jakie są rodzaje lamp do uprawy roślin, a także jakie są plusy i minusy stosowania ich.

Jeżeli zdecydowaliśmy się już np na lampę HPS (którą zawsze polecamy szczególnie początkującym ale nie tylko),

Po dobraniu odpowiedniej mocy lampy, pozostaje nam uruchomić ją nad roślinami w growboxie.

W jaki sposób oświetlać rośliny?

Do każdej lampy HPS potrzeby jest odbłyśnik, jest ich wiele rodzajów. Najpopularniejszym, najtańszym i bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie odbłyśnika typu lustro lub hammered o wymiarach najczęściej 47×40 z gniazdem e40 niezbędnym do lamp HPS. Odbłyśnik należy zawiesić nad roślinami (o tym, na jakiej wysokości opiszę w dalszej części artykułu), do zawieszenia można użyć specjalnie do tego stworzonych zawieszek typu hangers lub easy rolls, dostępne są w każdym sklepie typu growshop i znacznie ułatwiają pracę. Przy ograniczonym budżecie polecamy zwykły drut ogrodniczy lub łańcuszki.

Ile czasu lampa powinna świecić?

Pamiętajmy o tym, że w życiu każdej rośliny rozróżniamy dwie podstawowe fazy jej rozwoju.

Faza wegetacji

Jest to faza, na początku życia rośliny, w której najintensywniej rozwijają się korzenie, łodyga i liście. W warunkach naturalnych faza wegetacji ma zapewnić możliwie największą roślinę z maksymalnie rozbudowanym systemem korzeniowym, silną łodygą i dużą ilością liści, co ma pomóc przetrwać trudniejsze warunki i zapewnić prawidłowy rozwój w fazie najważniejszej w życiu rośliny, jaką jest kwitnienie i oczywiście owocowanie. W warunkach naturalnych sygnał do zmiany fazy wegetatywnej na fazę kwitnienia wyznacza długość dnia. Tak samo (pomijając rośliny autokwitnące) jest w warunkach indoor. Najlepszym obecnie sposobem świecenia jest:

18/6– gdzie 18 to ilość godzin świecenia i 6 to faza ciemna. (pamiętajmy że faza ciemna musi zapewniać 99% ciemności i nie wolno jej przerywać). Tak ustawione światło w zależności od użytych doniczek trzymamy od 2-4 tygodni gdzie 3-4 tyg to najczęściej stosowany okres na wegetacje. 

Faza kwitnienia

Następnie zakładając, że roślina rośnie zdrowo i nie spotykają, ją żadne stresy przełączamy na:

12/12 czyli 12h światła i tyle samy ciemności. To wzbudza w roślinie wejście w fazę kwitnienia. Pierwsze oznaki kwitnienia tzw. białe włoski a profesjonalniej- słupki kwiatowe pojawiają się od 7-14 dni od przełączenia w zależności od genetyki rośliny. Wysokość rośliny zwiększa się w tym czasie o 50%-100%, co warto wziąć pod uwagę mając ograniczoną wysokość growbox poniżej 160cm.  Kwitnienie trwa w zależności od odmiany (ale czasem także warunków i nawożenia) od 8-12 tygodni licząc od czasu przełączenia. 

W przypadku roślin autokwitnących (tzw autoflowering, automaty, odmiany auto) wegetacja trwa od 14-30 dni i nie wymaga zmiany tzw fotoperiodu czyli długości świecenia lampą. Jak sama nazwa wskazuje rośliny zakwitają same.

Jak świecić automatom?

Najlepszym sposobem jest 18/6 do momentu rozpoczęcia kwitnienia przez roślinę a następnie 16/8 do końca życia rośliny. To najczęściej stosowany i najlepszy w naszej ocenie fotoperiod dla autokwitniących. Kwitnienie trwa od 8-10 tygodni w przypadku niektórych odmian można się zmieścić nawet w 7 tygodniach.

Jak daleko trzymać lampę od roślin?

Przy lampach HPS (lub też MH) teoria (wartość orientacyjna) wynosi 10cm dla 100W mocy lampy, czyli np kolejno:

  • 150W- 15cm od żarówki do szczytu rośliny
  • 400W- 40cm od żarówki do szczytu rośliny etc.

Drugim używanym często wyznacznikiem jest położenie ręki nad roślinę i sprawdzenie, czy nie parzy. Niestety pojęcie parzenia jest tak różnie interpretowane, że nie jest to najlepszy sposób.

Trzecim sposobem najczęściej używanym przez doświadczonych ogrodników jest po prostu obserwowanie rośliny. Jeśli się pnie zbytnio do góry znaczy, że lampa jest za wysoko, jeśli jest bardzo niska i świetnie się rozkrzacza oznacza to, że lampa jest odpowiednio nisko. Jeśli czubki roślin wysychają lub przypalają się, lub najwyżej położone liście wykręcają się do góry nogami oznacza to, że lampa jest za nisko.

Jak sterować światłem?

Oczywiście JEDYNYM sposobem na sterowanie włączaniem i wyłączaniem lampy są programatory czasowe. Jest wiele rodzajów programatorów jednak w przypadku upraw na 1 lub dwie lampy proste i tanie programatory czasowe analogowe lub cyfrowe w zupełności wystarczą. Łatwiejsze w obsłudze są te analogowe (inne nazwy: mechaniczne, zapadkowe) takie jak na zdjęciu poniżej.