Trening roślin: Trening LST - jak wykonać?
   11/30/2022 00:00:00
Trening roślin: Trening LST - jak wykonać?

LST czyli Low Stress Training a po polsku trening niskiego stresu lub po prostu Zaginanie jest jedną z metod wykorzystywaną do zwiększenia ilości kwiatostanów wytworzonych przez roślinę, przy najmniejszej możliwej ilości stresu. Dzięki temu możemy znacząco zwiększyć swoje plony. Trening ten polega na podwiązywaniu części rośliny i delikatne odchylanie jej ku ziemi. LST pomaga roślinom w równomiernym wzroście i eliminuje problemy związane z wysokością lamp gdyż wszystkie rośliny mają zbliżoną wysokość i równomiernie wypełniają pole uprawowe więc otrzymują zbliżoną ilość światła.

LST można zainicjować, gdy łodyga i pędy rośliny staną się wystarczająco długie, aby można je było związać warto poczekać aż rośliny przekroczą wysokość 30cm. Upewnij się, że używasz elastycznej taśmy do roślin, lub drutu ogrodniczego powlekanego gumą, ponieważ są one delikatniejsze dla pędów i łodyg. Należy unikać zwykłego drutu lub sznurka, ponieważ może on wciąć się w łodygi podczas ich wzrostu, powodując uszkodzenia.

Drut ogrodniczy jest stosunkowo cienki ale dzięki plastikowej osłonce nie powoduje uszkodzeń łodygi z jego pomocą można zginać także nieco grubsze gałęzi. Należy zachować ostrożność podczas zaginania aby wraz ze wzrostem rośliny drut nie wrastał w roślinę. Drut można zamocować bezpośrednio do donicy co ułatwi ewentualny późniejszy transport rośliny.

Podczas zaginania roślin można skorzystać z pomocy siatki wspierającej, która rozpięta i odpowiednio napięta nad całą naszą rośliną, im później założona tym bliżej powinna ona znajdować się rośliny. W momencie gdy roślina zaczyna przerastać siatkę należy przekładać jej gałęzie do poszczególnych oczek siatki tak aby wzajemnie nie przeszkadzały sobie wzajemnie. Zaginanie zazwyczaj zaczyna się od górnej części rośliny i z czasem obejmuje całą roślinę gdy dolne piętra zaczynają wyrastać ponad siatkę. W razie potrzeby możliwe jest zastosowanie więcej niż jednej siatki.